Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Absolwenci

specjalistka ds. komunikacji w Fundacji Rak’n’Roll 

rok ukończenia studiów: 2019 

Wybrałam język polski w komunikacji społecznej, ponieważ szukałam kierunku, którego studiowanie nie tylko da mi wiedzę na temat zasad funkcjonowania języka, ale przede wszystkim nauczy, jak skutecznie go wykorzystywać w prowadzeniu komunikacji projektów społecznych oraz w mówieniu o osobach zagrożonych wykluczeniem. 

Pięć lat studiów na Wydziale Polonistyki (następnie dwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ oraz rok podyplomowych studiów pomocy humanitarnej UW) wspominam jako czas intensywnego rozwoju zarówno naukowego, jak i osobistego. Możliwość uczenia się od najlepszych teoretyków i praktyków oraz ich otwartość w odpowiadaniu na zadawane przez nas – studentów – pytania ośmieliły mnie do proponowania wspólnych aktywności łączących uniwersytet z organizacjami pozarządowymi – projektów, które w realny sposób wpływają na zmianę społeczną w zakresie zdrowia publicznego. Tworząc strategie komunikacyjne w obrębie profilaktyki nowotworów, zdrowia publicznego, projektów CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) czy kampanii społecznych, za każdym razem wracam do najważniejszego pytania, które zadawać nauczyły mnie studia: czy to, co piszę lub mówię (również zawodowo), sprawia, że rzeczywistość, w której żyję, staje się choć trochę lepsza? 

Studia na kierunku język polski w komunikacji społecznej dały mi możliwość realizowania swojej pasji w pracy, która w bezpośredni sposób wpływa na poprawę jakości życia ludzi dotkniętych kryzysami, uczy społecznej wrażliwości, otwartości i empatii. 

manager ds. marketingu i komunikacji w Centrum Periodontologiczno-Implantologiczne Periopraktyk & Centrum Szkoleniowe Periopraktyk; copywriter & Social Media Specialist w Digibit, autorka książki Komunikacja niewerbalna w filmach animowanych (Kraków 2021) 

rok ukończenia studiów: 2019 

Od szkoły podstawowej wiedziałam, że bardzo duże znaczenie ma dla mnie słowo i komunikacja. Zdecydowałam się na kierunek język polski w komunikacji społecznej, ponieważ wydawało mi się, że jest to kierunek praktyczny w porównaniu do innych kierunków humanistycznych. Nie myliłam się. Studiowanie na tym kierunku wspominam jako swoje najlepsze lata studiowania. Wykłady i ćwiczenia w większości nie tylko przygotowały mnie pośrednio do zawodu, ale przede wszystkim zmieniły moją perspektywę patrzenia na rzeczywistość. Kto raz pozna teorie językoznawcze i zagłębi się w komunikologię, już nigdy nie spojrzy na relację międzyludzkie i międzygatunkowe tak samo. Wiedza, którą otrzymałam na studiach licencjackich i magisterskich (specjalizacja: Retoryka stosowana) pomagają mi zarówno w obecnej pracy, jak również na drugim kierunku studiów magisterskich, a przede wszystkim w codziennym życiu wśród innych ludzi. Dzięki tym studiom udało mi się wydać swoją pierwszą książkę. Jest to kierunek, który poszerza horyzonty myślowe, a tym samym dla osób, które są ciekawe wiedzy i nie ograniczają się do obowiązkowych materiałów, ukończenie tych studiów jest nieocenioną wartością. 

doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ 

rok ukończenia studiów: 2020 

Jestem absolwentem języka polskiego w komunikacji społecznej oraz prawa własności intelektualnej i nowych mediów. Pracę magisterską Sposoby kreowania negatywnego obrazu społeczności LGBTQ+ w dyskursie internetowym napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Renaty Przybylskiej obroniłem z wyróżnieniem w 2020 roku. Wybrałem język polski w komunikacji społecznej, ponieważ moją pasją zawsze był język w użyciu, a program tego właśnie kierunku w największym stopniu odpowiadał moim potrzebom i zainteresowaniom. Na języku polskim w komunikacji społecznej student, otrzymując podstawową orientację w literaturze najnowszej, nie jest nadmiernie obciążany jej historią. Niewątpliwy potencjał tego kierunku stanowi jego interdyscyplinarność, którą zapewnia połączenie zajęć o charakterze językoznawczym, komunikologicznym i kulturoznawczym. Jest on przeznaczony dla młodych ludzi, którzy chcą specjalizować się w badaniach nad współczesnym językiem i komunikacją w odniesieniu do kontekstu kulturowo-społecznego. 

Najlepszym dowodem na to jest mój udział w życiu naukowym. Od 2020 roku jestem słuchaczem programu językoznawczego przy Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ, realizując projekt „Rekonstrukcja dyskursu dotyczącego społeczności nieheteronormatywnych na podstawie wybranych dyskusji w komentarzach internetowych na portalu Facebook”. Moim głównym założeniem jest rozbudowane poczucie odpowiedzialności naukowca za kreowanie rzeczywistości i wprowadzanie realnych zmian, dlatego swoje publikacje i badania poświęcam zagadnieniom dotyczącym językowej i kulturowej sytuacji społeczności LGBTQ+, w tym miejscu niebinarności w języku, czy obrazowi osób nieheteronormatywnych w dyskursie prawicowym.  

 

rok ukończenia studiów: 2022  

Język polski w komunikacji społecznej jest kierunkiem niezwykle wszechstronnym i wyjątkowo użytecznym. Komunikujemy się praktycznie każdego dnia, w każdej sytuacji interpersonalnej. Jak zakłada jeden z aksjomatów szkoły Palo Alto – nie można się nie komunikować, bo nawet brak komunikatu sam w sobie jest komunikatem. Niesamowite, prawda? Tę i wiele innych ciekawostek zapamiętałam studiując właśnie ten kierunek. Ukończenie studiów pozwoliło mi znacząco poszerzyć swoje kompetencje komunikacyjne – stałam się pewna siebie i asertywna, opanowałam strach przed publicznymi wystąpieniami, przestałam krępować się pytań, zaczęłam szukać kreatywnych rozwiązań napotkanych problemów, poprawiłam też swój styl wypowiadania się, poszerzyłam słownictwo oraz nauczyłam się, jak logicznie argumentować swoje stanowisko. Kierunek ten pozwolił mi też lepiej zrozumieć szeroko rozumiane różnice międzykulturowe i interpersonalne, przez co stałam się bardziej wyrozumiała i wrażliwa na zachowanie innych osób. Zaczęłam z ciekawością przyglądać się ludziom i zwracać uwagę na elementy, które wcześniej nie miały dla mnie znaczenia. 

Język polski w komunikacji społecznej to zdecydowanie nie „rozszerzony język polski ze szkoły średniej” (co często zdarzało mi się słyszeć), ale wykłady z zakresu nauk o języku, komunikacji interpersonalnej czy literatury, wiedzy o kulturze (w kontekście wielojęzyczności i wielokulturowości), nauk społecznych (m.in. neurolingwistyka, logopedia, wstęp do psychologii), liczne zajęcia praktyczne (np. warsztaty pisania, edycji tekstu, emisja głosu, zajęcia nawiązujące do nowoczesnych technologii czy mediów społecznościowych) oraz wiele, wiele więcej. W związku z tym, polecam ten kierunek zarówno osobom, które mają określone cele w życiu i wiedzą, w jakim zakresie chcą się kształcić, a także tym, którzy jeszcze nie mają na siebie pomysłu, ponieważ studia te pomogą odkryć nowe, nieznane dotąd pasje i zainteresowania oraz pozwolą obrać właściwą ścieżkę rozwoju i kariery. 

Rok ukończenia studiów: 2022  

Język polski w komunikacji społecznej to kierunek studiów, który zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych. Początkowo jego nazwa brzmiała dla mnie dość tajemniczo, jednak po zapoznaniu się z programem studiów, czułam, że jest to coś oryginalnego, innowacyjnego, a przy tym niesamowicie interesującego i przyszłościowego. Nie myliłam się.  

Studia na kierunku język polski w komunikacji łączą wiele dziedzin, dzięki czemu, po zakończeniu nauki możemy pracować w różnych sektorach – jeśli czujemy się dobrze w tematach związanych z mediami, możemy podjąć pracę w telewizji czy serwisach internetowych, jeśli lubimy pracę ze słowem pisanym, możemy próbować swoich sił w wydawnictwach i czasopismach, a jeśli czujemy, że to jednak praca z drugim człowiekiem, kreowanie wizerunku i budowanie relacji jest tym, czym chcielibyśmy się zajmować w przyszłości, studia te umożliwiają podjęcie pracy w agencjach PR, działach marketingu i promocji. Język polski w komunikacji społecznej to zatem interdyscyplinarny kierunek, który otwiera drzwi do wielu ścieżek kariery i tylko od nas i naszych zainteresowań zależy, którą z nich wybierzemy.  

Ale studiowanie języka polskiego w komunikacji społecznej to nie tylko nauka. To, owszem, intensywny, ale jakże piękny czas spędzony na ulicy Gołębiej i ulicy Grodzkiej. To setki godzin interesujących rozmów i dyskusji na rozmaite tematy. I przede wszystkim… To ludzie – pełni pasji, zaangażowania i życzliwości dla drugiego człowieka: wykładowcy, gotowi nieść pomoc w każdej chwili, a także studenci, wśród których niejednokrotnie zdobyć można przyjaciół na całe dalsze życie.  

Dzisiaj wspominam czas studiów jako jedną z najpiękniejszych przygód w moim życiu. Szczerze polecam ten kierunek każdemu, kto pragnie rozwijać swoje zainteresowania językoznawcze, medialne i społeczne, by w przyszłości wykorzystywać je w pracy, dzięki czemu nie będzie ona przykrym obowiązkiem, lecz nieustanną przygodą i pogłębianiem swoich pasji.