Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

KOŁO NAUKOWE KOMUNIKACJI UJ

Opiekunka Koła: dr Izabela Kraśnicka
Przewodnicząca Koła: Kinga Srokosz
Zastępca Przewodniczącej: Piotr Borkowski
Skarbniczka: Zuzanna Borek

CO ROBIMY I PO CO?

 Studenckie Koło Naukowe Komunikacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, które działa na Wydziale Polonistyki, a założone zostało z inicjatywy studentów i studentek kierunku Język polski w komunikacji społecznej, zajmuje się zagadnieniami językoznawczymi, w tym szeroko pojętej komunikacji międzyludzkiej. Zrzeszeni w Kole studenci i studentki interesują się różnymi aspektami komunikacji językowej i pozajęzykowej – m.in. zagadnieniami perswazji i manipulacji, retorycznymi aspektami wypowiedzi, zagadnieniami związanymi z grzecznością językową, skutecznością komunikacyjną, a wreszcie komunikacją niewerbalną – czyli tymi wszystkimi elementami codziennych interakcji, które realizowane są cieleśnie – za pomocą gestów, mimiki, postawy ciała, wykorzystania przestrzeni itp. Celem działań Koła jest poszerzanie wiedzy z zakresu językoznawstwa, badań nad gestami i komunikologii, z uwzględnieniem najnowszych badań naukowych, kształcenie kompetencji komunikacyjnych i samoświadomości w tym zakresie, poprzez organizowanie konferencji, seminariów, warsztatów czy spotkań naukowych. 

OK! O Komunikacji

CZASOPISMO Koło wydaje także swoje własne czasopismo – „OK! O Komunikacji” – pierwszy numer ukazał się w 2022 roku. Publikowane są w nim m.in. recenzowane artykuły studentów i studentek Wydziału Polonistyki, którzy prezentują swoje badania, naukowe zainteresowania, a także sprawozdania z ważnych wydarzeń naukowych. Członkowie i członkinie Koła opracowują także autorski projekt o nazwie Atlas gestów, którego celem jest stworzenie katalogu gestów wykorzystywanych w codziennej komunikacji. Projekt ma charakter multimedialny, ponieważ przykłady ilustrujące poszczególne gesty są nagrywane, a następnie prezentowane w czasopiśmie w postaci kodów QR. Projekt ten został zapoczątkowany w 2022 roku i będzie rozwijany w kolejnych latach. 

ZAPRASZAMY! Koło Naukowe Komunikacji stworzyliśmy po to, żeby poszerzać wiedzę o codziennej komunikacji, naszym języku, naszych środkach wyrazu – ich bogactwie i różnorodności, a także po to, żeby nauczyć się rozumieć i opisywać wszystko to, co realizowane jest w języku i poprzez język oraz zachowania niewerbalne. Dlatego wszystkich zainteresowanych tą tematyką i takimi działaniami serdecznie zapraszamy do udziału w pracach Koła!

https://www.facebook.com/KNKomunikacjiUJ